Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

5 powodów, dla których warto wyposażyć firmę w system ERP

Pobierz materiały

Kategoria: Procesy i Technologie

Przemysł spożywczy jest prawdziwą siłą napędową polskiej gospodarki i jednym z wiodących sektorów działalności. Podlega silnej presji etycznej i społecznej, musi spełniać coraz bardziej rygorystyczne wymagania konsumentów, dostawców i sieci handlowych. Jest to również sektor coraz bardziej konkurencyjny, z nowymi graczami wchodzącymi na rynek, innowacjami i coraz silniejszą konkurencją międzynarodową.

Ważne jest, aby podmioty działające w tym sektorze znalazły odpowiednie rozwiązania, które pozwolą im zoptymalizować swoją działalność i sprostać wyzwaniom rynku. I tu z pomocą przychodzi system ERP.

ERP (ang. enterprise resource planning) to oprogramowanie eksperckie dedykowane dla podmiotów z różnych sektorów działalności. Dla sektora rolno-spożywczego jest to narzędzie kompletne, pozwalające na zarządzanie działalnością od A do Z, od produkcji aż po sprzedaż.

Oto 5 kluczowych powodów, dla których warto wyposażyć swoją firmę w system ERP dla przemysłu spożywczego:

 1.  SKUTECZNE TRACEABILITY 

Traceability – inaczej identyfikowalność - jest istotną kwestią dla wszystkich podmiotów w przemyśle spożywczym. Od 2000 r. liczne zdarzenia związane z bezpieczeństwem żywności spowodowały utratę zaufania publicznego do przemysłu i zakwestionowanie systemu kontroli żywności. Dla zapewnienia bezpieczeństwa produkcji żywności, stworzono liczne przepisy i regulacje, takie jak norma ISO 22000. Rynek narzucił również obowiązek zapewnienia identyfikowalności produktów w całym łańcuchu logistycznym.

Twórcy specjalistycznych rozwiązań informatycznych dla przemysłu spożywczego zdali sobie sprawę z tego wyzwania i dzięki różnym funkcjom dostosowali swoje systemy do tego wymogu. W ten sposób systemy ERP dla sektora rolno-spożywczego doskonale dostosowują się do wymogów prawnych nałożonych w zakresie identyfikowalności, umożliwiając śledzenie produktu od pola do talerza. Wykorzystanie w procesie urządzeń etykietujących lub czytników kodów kreskowych potwierdza dodatkowo bezpieczeństwo i identyfikowalność produktów.

Spełniamy to kryterium! System ERP AKANEA pozwala na pełne traceability produktów i towarów w całym łańcuchu logistycznym:

 • od przyjęcia w zakładzie,
 • poprzez wszystkie etapy produkcyjne i magazynowe,
 • aż po sprzedaż i wysyłkę do klienta!

 

 1. UŁATWIONA WSPÓŁPRACA Z SIECIAMI HANDLOWYMI

Wielu specjalistów z branży spożywczej wykorzystuje sieci handlowe jako podstawowy kanał dotarcia do konsumentów.  Ze względu na swoją dominację na rynku supermarkety narzucają wszystkim swoim dostawcom coraz bardziej rygorystyczne wymogi; dotyczy to wiarygodności wymiany danych, oznaczeń na opakowaniach spełniających standardy sieci, zgodności z regulacjami i normami prawnymi, jak i metod produkcji i identyfikowalności.

EDI, czyli elektroniczna wymiana danych, to przekazywanie między przedsiębiorstwami dokumentów biznesowych w standardowym formacie, który zastępuje dokumenty papierowe, takie jak zamówienia zakupu, faktury i dokumenty dostawy. Dzięki automatyzacji wcześniejszych papierowych operacji, firmy mogą zaoszczędzić czas i wyeliminować kosztowne błędy związane z ręcznym przetwarzaniem danych. EDI w biznesie to obecnie konieczność, aby zapewnić niezawodny i elastyczny łańcuch dostaw.

Systemy ERP oferują moduły EDI do zarządzania przepływem danych, zapewniając jednocześnie ich niezawodną i bezpieczną wymianę. Dzięki funkcjonalnościom EDI, program ERP dla przemysłu spożywczego doskonale odpowiada wymogom narzuconym przez sieci handlowe i ułatwia zarządzanie przepływem informacji pomiędzy dystrybutorami i dostawcami.

Spełniamy to kryterium! System ERP AKANEA jest wyposażony w najważniejsze moduły EDI, co pozwala na:

 • wymierne skrócenie czasu realizacji zamówień i dostaw,
 • niezawodną wymianę dokumentów,
 • a także redukcję ludzkich błędów i reklamacji.

 

 1. OSZCZĘDNOŚĆ PRACY I ZWIĘKSZENIE PRODUKTYWNOŚCI

Codzienne zadania związane z zarządzaniem mogą szybko stać się czasochłonne dla firmy.

Używanie odpowiednich narzędzi pomaga w zwiększeniu wydajności firmy. Specjalistyczne oprogramowanie zarządza przepływem informacji i automatyzuje wprowadzanie danych, co uwalnia zasoby ludzkie do zadań o większej wartości dodanej.

Dzięki oprogramowaniu ERP firma definitywnie zyskuje na wydajności. Różne etapy odbioru, produkcji i przetwarzania są zoptymalizowane dzięki wzajemnemu połączeniu maszyn i oprogramowania, co pozwala na uniknięcie dublowania operacji. Niebagatelna jest również możliwość efektywnej pracy w trybie offline - wprowadzanie danych może odbywać się bez konieczności korzystania z sieci, a aktualizacja danych w systemie dokonuje się w późniejszym terminie.

Spełniamy to kryterium! System ERP AKANEA zapewnia:

 • automatyzację procesów
 • kontrolę produkcji i produktywności w zakładzie
 • prosty i czytelny przydział zadań dla wózkowych

 

 1. ZARZĄDZANIE FIRMĄ OPARTE NA DANYCH

Podejmowanie decyzji ma kluczowe znaczenie dla firmy, a zła decyzja może bardzo szybko wywrzeć negatywny wpływ na działalność, a nawet zagrozić jej.

ERP zawierają moduły decyzyjne, które pomagają przedsiębiorcom w podejmowaniu decyzji: pulpity menedżerskie, raporty dostosowane do potrzeb, zestawienia statystyczne. Dostępne są wszystkie kluczowe wskaźniki i KPI do zarządzania firmą.

Wyposażenie firmy w fachowe oprogramowanie to sposób na utrwalenie biznesu i zwiększenie rentowności dzięki lepszej kontroli informacji i skutecznemu podejmowaniu decyzji.

Spełniamy to kryterium! System ERP AKANEA pozwala na:

 • szczegółową analizę kosztów i marż,
 • zarządzanie procesami biznesowymi,
 • dostęp do danych w czasie rzeczywistym.

 

 1. OFERTA DOPASOWANA DO TWOICH POTRZEB

Aby firma czerpała realne korzyści z systemu ERP, musi on odpowiadać profilowi jej działalności, a także wymaganiom klientów, dostawców i instytucji publicznych. Znajomość specyfiki branży, procesów produkcyjnych, specyficznego nazewnictwa, wymogów i norm jakościowych, a także integracja z wyposażeniem produkcyjnym to podstawowe kryteria przy wyborze dopasowanego systemu informatycznego.

Dobrze dobrane oprogramowanie ERP odpowiada potrzebom każdego użytkownika w firmie - zaczynając od kadry zarządzającej, poprzez dział finansowy, handlowy, kontrolę jakości, kierowników produkcji i magazynu, na wózkowych kończąc. Niezależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa powinno towarzyszyć w rozwoju biznesu, dopasowując się swoimi funkcjonalnościami do aktualnych potrzeb klienta: nowych rynków zbytu, wyspecjalizowania produkcji, jak i jej dywersyfikacji, automatyzacji i informatyzacji zakładu.

Spełniamy to kryterium! Oprogramowanie ERP AKANEA jest rozwiązaniem szytym na miarę firmy dzięki:

 • modułowej budowie,
 • interfejsom z zewnętrznymi programami lub wyposażeniem produkcyjnym,
 • znajomości specyfiki branży owoców i warzyw.

Podsumowując, sprawny system ERP w firmie to prawdziwa przewaga konkurencyjna: wzrost wydajności, identyfikowalność, zarządzanie działalnością, zgodność z wymogami. Rozwiązania AKANEA wychodzą naprzeciw potrzebom branży owoców i warzyw. Dowiedz się więcej o naszym programie kontaktując się z naszym działem handlowym.

https://akanea.pl/

https://www.linkedin.com/showcase/polska-akanea

BY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ - POBIERZ ZAŁĄCZONY MATERIAŁ

Wybierz obszar: Bezpieczeństwo żywności Owoce i warzywa Procesy i Technologie

Autor: AKANEA POLSKA

Wypełnij formularz w celu pobrania materiałów

 • Wyrażam zgodę na przekazywanie informacji handlowych oraz marketing bezpośredni za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przez podmioty Prokonsument Sp. z o.o. oraz Firmę właściciela powierzonych  materiałów na podstwaie umowy z portalem FoodFakty,  zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. nr 144, poz. 204, z późń. zm.) oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800, z późń. zm.) w celu udostępnienia pobranych z portalu materiałów.

  Ma Pani/Pan prawo w dowolnym momencie odwołać (wycofać) wyrażone zgody. Odwołanie (wycofanie) zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed tym faktem. Każda komunikacja jaką do Ciebie skierujemy będzie zawierała opcję wycofania.

  Informacja

  Administratorem podanych danych osobowych jest Prokonsument Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na ul. Serwituty 25 . Dane osobowe przechowywane są przez okres 3 lat. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności, aby dowiedzieć się więcej o naszym podejściu do danych osobowych (zgodnie z wymogiem art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE).

  Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest warunkiem zrealizowania świadczenia.

  Więcej informacji zawarte w: Warunki Ogólne i Regulamin oraz Polityka Prywatności

 • * - pole obowiązkowe

Artykuł opublikowany dzięki firmie:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn