Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Bio butelka Green Fibre od Carlsberg

Kategoria: Opakowania, Procesy i Technologie

Podczas światowego szczytu C40 w Kopenhadze w Danii grupa Carlsberg opublikowała aktualizację procesu powstawania eko butelki Green Fiber, pierwszej na świecie „papierowej butelki” do piwa.

Wykonana z włókien drzewnych pozyskiwanych w sposób zrównoważony, jest w 100% pochodzenia biologicznego i w pełni nadaje się do recyklingu. Grupa ogłosiła również, że dołączyły do ​​niej inne wiodące światowe firmy, które łączy wizja rozwoju zrównoważonych opakowań dzięki postępowi w technologii butelek papierowych.

Zmiany te są kontynuacją procesu firmy Carlsberg na rzecz innowacji w zakresie opakowań zrównoważonych i kluczowym elementem programu zrównoważonego rozwoju „Razem w kierunku ZERO”, w tym zerowej emisji dwutlenku węgla w browarach oraz 30% redukcji śladu węglowego do 2030 r.

Dwa nowe prototypy

Carlsberg zaprezentował dwa nowe prototypy butelki Green Fiber. Oba wykonane są z włókien drzewnych pozyskiwanych w sposób zrównoważony, w pełni nadają się do recyklingu i mają wewnętrzną barierę, która pozwala butelkom przechowywać piwo. Jeden prototyp wykorzystuje cienką barierę z folii polimerowej z recyklingu PET, a drugi 100% bio-barierę z folii PEF. Prototypy zostaną wykorzystane do przetestowania technologii barierowej, ponieważ Carlsberg szuka rozwiązania w 100% opartego na produktach bio bez polimerów.

Myriam Shingleton, wiceprezes ds. Rozwoju grupy w Carlsberg Group, powiedział: „Nadal wprowadzamy innowacje we wszystkich naszych formatach opakowań i jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie poczyniliśmy do tej pory w zakresie butelki Green Fiber. Chociaż proces nie zakończył się jeszcze całkowicie, dwa prototypy są ważnym krokiem w kierunku realizacji naszych celów. Innowacje wymagają czasu i będziemy nadal współpracować z wiodącymi ekspertami w celu przezwyciężenia pozostałych problemów technicznych, podobnie jak w przypadku naszego pakietu Snap Pack redukującego plastik ”.

Nowi partnerzy

Carlsberg rozpoczął projekt opracowania butelki wykonanej z ekologicznie pozyskiwanych włókien drzewnych, Green Fibre Bottle, w 2015 r. wraz ze specjalistami ds. Innowacji EcoXpac, firmą pakującą BillerudKorsnäs oraz naukowcami z Technical University of Denmark, wspieranymi przez Innovation Fund Denmark. Wspólne wysiłki doprowadziły do ​​powstania Paboco®, firmy produkującej butelki papierowe - wspólnego przedsięwzięcia BillerudKorsnäs i ALPLA zajmującego się produkcją butelek.

Do grupy opakowań papierowych Paboco® dołączą The Coca-Cola Company, The Absolut Company i L’Oréal. Grupa łączy wiodące światowe firmy i ekspertów z wizją rozwoju zrównoważonych opakowań, oferując produkty wysokiej jakości o zmniejszonym wpływie na środowisko.

Myriam Shingleton komentuje: „Współpraca z naszymi partnerami od 2015 r. nad butelką Green Fiber pokazuje, że tego rodzaju innowacje mogą zaistnieć, kiedy będziemy współpracować. Cieszymy się, że inne podobnie myślące firmy dołączyły do ​​nas jako część grupy Paboco®. Partnerstwa takie jak te, które łączą pragnienie tworzenia zrównoważonych innowacji, są najlepszym sposobem na rzeczywistą zmianę.

Kierujemy się ciągłym dążeniem do lepszego tworzenia rozwiązań, które pomagają ludziom prowadzić bardziej zrównoważone życie. Czasami oznacza to całkowite przemyślenie sposobu działania - przesuwanie granic istniejących technologii i pokonywanie wyzwań technicznych podczas ich prezentacji ”.

Gittan Schiöld, tymczasowy dyrektor generalny Paboco® powiedział: „Chodzi o zespół! Współpracujemy w całym łańcuchu wartości, dzielimy ryzyko i jesteśmy zjednoczeni w naszej wizji, że papierowa butelka stanie się rzeczywistością i fundamentalnie zmieni tę branżę na dobre. ”

Ciągłe doskonalenie

Koncentracja Carlsberga na innowacyjnych opakowaniach zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju nie jest niczym nowym. W 2018 roku duński browar wprowadził szereg innowacji w zakresie opakowań, w tym folię termokurczliwą z recyklingu, bardziej ekologiczny atrament etykietowy i innowacyjny Snap Pack, który zastępuje plastikowe owijki sześciopaków, rozwiązaniem, które zamiast tego skleja puszki.

Udoskonalenia opakowań Carlsberg są częścią długoletniego procesu ulepszania i innowacji, w tym opracowywania przełomowych rozwiązań naukowych, takich jak czyste drożdże czy skala pH.

Źródło:

https://www.carlsberggroup.com/newsroom/carlsberg-issues-latest-green-fibre-bottle-update/

Wybierz obszar: Opakowania

Autor: Jakub Ostaszewski

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn