Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Ceny materiałów opakowaniowych nadal rosną

Kategoria: Biznes, Opakowania

Czynniki wzrostu cen materiałów opakowaniowych

Wzrost kosztów energii, transportu i pracy doprowadzi do dalszego wzrostu cen opakowań do żywności w ciągu najbliższych 12 miesięcy, podobnie jak konflikt między Rosją a Ukrainą, wynika z raportu opublikowanego w marcu przez Rabobank.

Rosnąca sprzedaż e-commerce to kolejny czynnik wzrostu cen opakowań papierowych. Eksperci Rabobank przewidują, że koszty energii na opakowania papierowe wzrosną o 3,4%, a koszty produkcji wzrosną o 2,3% do 3,6%. Ceny kukurydzy wzrosły w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej, osiągając wartości dwukrotnie wyższe niż dwa lata temu. Skrobia kukurydziana jest podstawową substancją chemiczną do produkcji papieru w Ameryce Północnej.

Tektura falista

Ze względu na krótkoterminowe ograniczenia zdolności produkcyjnych i wzrost kosztów możliwy jest dwucyfrowy wzrost cen tektury falistej w 2022 r. Istnieje jednak duża podaż z projektów konwersji i projektów od podstaw, które mają pojawić się online począwszy od 2023 r. Przyniesie to pewną ulgę producentom żywności przed wieloletnią inflacją, jednocześnie potencjalnie wywierając presję na marże producentów tektury falistej – uważają autorzy raportu.

Tworzywa sztuczne

Zdarzenia pogodowe, awarie infrastruktury, COVID-19 i niedobory siły roboczej powodują wzrost kosztów opakowań z tworzyw sztucznych. Ceny głównych żywic opakowaniowych, w tym politereftalanu etylenu (PET), wzrosły w 2021 r. o 26 centów za funt, czyli o 49%. Wojna rosyjsko-ukraińska kontynuowała presję, a regionalne ceny PET wzrosły o 20 funtów za funt w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku.

Aluminium

Ceny aluminium wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 40%. Według Rabobanku ten rok może przynieść jeszcze wyższe ceny i potencjalny niedobór podaży puszek aluminiowych. Rosnące koszty energii wpływają na łańcuch dostaw opakowań szklanych. Rabobank spodziewa się napiętej podaży, zwłaszcza dla winnic, gorzelników i browarów rzemieślniczych, przez najbliższe 12 miesięcy.

Sektor znajduje się w opałach kryzysu energetycznego

Chociaż całkowity wpływ kryzysu na Ukrainie na europejski przemysł opakowań papierowych jest dopiero widoczny, z pewnością jego wpływ na podaż i cenę energii jest duży. Wpływ cen jest już odczuwalny, co budzi obawy nie tylko o ceny opakowań papierowych, ale także o zakłócenia w dostawach papieru opakowaniowego, które mogą następnie doprowadzić do niedoboru opakowań papierowych.

Energochłonny sektor zależnych od rosyjskiego gazu

Produkcja papieru opakowaniowego to energochłonny przemysł, który zużywa energię zarówno w postaci prądu, jak i paliwa. Dotyczy to zwłaszcza produkcji gatunków pochodzących z recyklingu, których udział w Europie jest znaczący. Na przykład w segmencie tektury falistej gatunki z recyklingu stanowią około 80% całkowitej produkcji europejskiej; a przy stabilnej sytuacji rynkowej energia stanowi około jednej trzeciej kosztów produkcji.

Na początku 2022 roku ceny włókien i energii ustabilizowały się nieco po miesiącach wzrostów. Ale obecny kryzys w Ukrainie odwrócił kierunek tych zmian. Branża znajduje się w sytuacji, w której dla niektórych graczy bieżące koszty energii są wyższe niż pełna cena sprzedaży tektury rok temu. Lwia część europejskich zdolności produkcyjnych papieru opakowaniowego znajduje się w krajach silnie uzależnionych od rosyjskiego gazu.

Czy grozi nam zmniejszenie dostępności opakowań papierowych?

Obecne ceny energii sprawiają, że produkcja papieru jest ekonomicznie nieopłacalna. Na początku marca duzi producenci ogłaszali przestoje w produkcji z powodu wysokich cen energii.

Bezpieczeństwo dostaw jest teraz głównym celem, a firmy papiernicze nadal płacą wysokie ceny, nawet jeśli są zabezpieczone. Wszystko to sprawia, że ​​dalsze podwyżki cen papieru są nieuniknione. W marcu 2022 r. producenci papieru po kolei ogłaszali podwyżki cen od 100 do 150 euro za tonę metryczną. Te podwyżki cen z dużym prawdopodobieństwem zostaną zaakceptowane przez producentów pudełek, a następnie przez odbiorców, aby uniknąć ryzyka niedoboru opakowań papierowych (pudełek) z powodu przestojów. Europa nie jest tak naprawdę uzależniona od eksportu opakowań kartonowych z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. Rosja eksportuje do Europy około 200 000 ton metrycznych tektury falistej, ale te ilości mogą potencjalnie zostać zrekompensowane zwiększeniem zdolności produkcyjnych w Europie i reszcie świata.

Podaż i ceny innych surowców, a także wyzwania związane z transportem i logistyką, przyczyniają się do negatywnych perspektyw krótkoterminowych. Zmiany te powodują presję na marże producentów opakowań papierowych i nieuchronnie doprowadzą do wzrostu cen opakowań papierowych. Te wzrosty z kolei wywrą dodatkową presję cenową w już napiętym łańcuchu dostaw.

Źródło: https://research.rabobank.com/far/en/sectors/fa-supply-chains/european-paper-packaging-braces-for-impact-of-ukraine-crisis.html

https://research.rabobank.com/far/en/sectors/fa-supply-chains/continued-inflationary-pressure-across-food-packaging-materials.html

Wybierz obszar: Opakowania

Autor: Katarzyna Oleksy

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn