Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Coca-Cola wprowadza kolejne butelki w 100% z odnawialnego plastiku

Kategoria: Opakowania

Zrównoważona produkcja

Brytyjski oddział Coca-Coli ogłosił, że zamierza wprowadzić w 100% odnawialny plastik we wszystkich wariantach swoich butelkowanych napojów. Decyzja ta stanowi kolejny etap na drodze do osiągnięcia celów związanych ze zrównoważoną produkcją, które postawił sobie międzynarodowy koncern. W ramach ogłoszonego w 2018 roku programu „World Without Waste” Coca-Cola planuje do 2025 roku przejść w 100% na recyklingowalne opakowania we wszystkich swoich produktach, a do 2030 roku wykorzystywać ponownie materiały w ilości odpowiadającej jednej butelce lub puszce na każdą sztukę sprzedanego napoju.

Butelki i opakowania zbiorcze

Deklaracja ta oznacza, że wszystkie plastikowe butelki o objętości 500 ml lub mniejszej będą w Wielkiej Brytanii całkowicie recyklingowalne. Pierwsze tak zapakowane napoje trafią do sklepów we wrześniu 2021 roku – ilość odnawialnych materiałów w mniejszych butelkach Coca-Coli zwiększy się tym samym z 50% do 100%. Globalny koncern rezygnuje równocześnie z plastikowych opakowań zbiorczych, które zastępowane są kartonowymi odpowiednikami.

Rezygnacja z nieodnawialnych plastików

„To dla nas istotny krok ku realizacji planów związanych z pełną rezygnacją z nieodnawialnych plastików w naszych butelkach”, mówi Jon Woods, główny manager brytyjskiego oddziału międzynarodowej korporacji. „Cieszymy się, że Coca-Cola Great Britain podjęła tę istotną decyzję i wszystkie produkowane przez nią butelkowane napoje będą sprzedawane w opakowaniach z całkowicie recyklingowalnego plastiku”, dodaje minister środowiska Wielkiej Brytanii, Rebecca Pow.

Nie tylko Wielka Brytania

Działania koncernu na Wyspach Brytyjskich wpisują się w prośrodowiskową strategię firmy, która podobne kroki podjęła już wcześniej w innych krajach. W lutym 2021 roku średniej wielkości butelki z odnawialnego politereftalanu etylenu (rPET) zadebiutowały w Stanach Zjednoczonych, co wraz z innymi opakowaniami wykonanymi z rPET oferowanymi przez Coca-Colę ma według koncernu przełożyć się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 10 tys. ton rocznie.

Oczyszczanie rzek

W czerwcu 2021 roku Coca-Cola podpisała z kolei porozumienie z holenderską organizacją non-profit The Ocean Cleanup, która zajmuje się wdrażaniem technologii wspomagających oczyszczanie rzek z plastikowych odpadów. Fundacja zrealizowała już dwa takie projekty, a w ramach partnerstwa z Coca-Colą do końca 2022 roku powstać ma kolejnych 15 instalacji. Docelowo The Ocean Cleanup planuje objąć swoimi działaniami na całym świecie 1000 rzek, które w przeważającej mierze odpowiadają za przenoszenie plastikowych zanieczyszczeń do mórz i oceanów.

Źródła:

  1. https://www.coca-cola.co.uk/sustainability/packaging-and-recycling/we-re-making-all-on-the-go-bottles-in-great-britain-from-100--re
  2. https://www.coca-colacompany.com/news/packaging-sustainability-in-united-states
  3. https://www.coca-cola.pl/czyn-dobro/swiat-bez-odpadow/recykling/coca-cola-zostaje-globalnym-partnerem-fundacji-the-ocean-cleanup-we-wdrozeniu-projektu-oczyszczania-rzek

https://www.newfoodmagazine.com/news/152304/coca-cola-recycled-plastic-2/?fbclid=IwAR0Drmg359JS0Z6kiCOlqq_CamtRcZTFt1VyUHYYexFaYyhl0nNvt635vfI

Autor: Wojciech Grodzicki

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn