Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Czy kucharzy zastąpią roboty?

Kategoria: Procesy i Technologie

Złożone procesy fizjologiczne

Odczuwanie smaku w przypadku człowieka jest złożonym procesem, który ukształtowały miliony lat ewolucji. Wygląd, zapach, tekstura i temperatura pożywienia determinuje sposób, w jaki postrzegamy jego smak. Po spożyciu pokarmu ślina wytwarzana w trakcie przeżuwania pomaga w przenoszeniu związków chemicznych zawartych w żywności do kubków smakowych, zlokalizowanych przede wszystkim na języku. Następnie zaś bodźce odbierane przez receptory w kubkach smakowych przekazywane są do mózgu – to tam powstaje ostateczna interpretacja sygnałów z organizmu i na jej podstawie decydujemy czy dany produkt jest dla nas smaczny czy nie.

Robot-kucharz zamiast człowieka?

Kiedy przeżuwamy pokarm odczuwamy zmiany w jego teksturze i smaku. Przykładowo ugryzienie świeżego pomidora powoduje uwolnienie zawartych w nim soków, a w trakcie żucia wytwarzana jest ślina oraz enzymy trawienne, które wpływają na percepcję smaku. Biorąc pod uwagę procesy zachodzące w ludzkim organizmie zespół naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Cambridge pod kierunkiem polskiego naukowca, Grzegorza Sochackiego, stworzył robota-kucharza, który jest w stanie oceniać smak potraw. Na podstawie instrukcji i komentarzy zawodowych degustatorów maszyna „nauczyła się” już przygotowywać omlety.

„Mapy smaku” poszczególnych potraw

Opracowany przez naukowców robot-kucharz „spróbował” dziewięciu odmian jajecznicy z pomidorami na trzech etapach przeżuwania i opracował „mapy smaku” różnych potraw. Badacze „wytrenowali” maszynę tak, by była w stanie ocenić na ile słony jest dany posiłek – podobnie, jak odczuwane byłoby to przez człowieka. Robot nie przeżuwa pokarmu, ani nie wytwarza śliny, posiada jednak zdolność odtwarzania poszczególnych faz rozdrabniania i zwilżania kęsa pokarmowego, które następują w ludzkiej jamie ustnej.

Potencjał dla przemysłu

Twórcy robota doszli do wniosku, że zastosowanie „map smaku” znacząco poprawiło zdolność maszyny do szybkiej i precyzyjnej oceny na ile słony jest dany posiłek. Rezultaty badań naukowców z Cambridge są istotne z punktu widzenia przemysłowego i mogą okazać się przydatne w procesach automatycznej i półautomatycznej produkcji żywności.

Źródła:

  1. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/frobt.2022.886074/full
  2. https://noticiasdelaciencia.com/art/44165/robot-que-prueba-lo-que-cocina-para-ver-si-esta-en-su-punto?fbclid=IwAR2dPteXI6YqBnPBuFPfB2ZdZJORaV-5wtVOn3r6OUt8QS0uDjOsriZT4f4

Wybierz obszar: Procesy i Technologie

Autor: Wojciech Grodzicki

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn