Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Decyzje IJHARS ws. zafałszowania

Kategoria: Prawo Żywnościowe

W minionym miesiącu IJHARS opublikował kolejne decyzje w sprawie zafałszowania wydane przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych (GIJHARS). Decyzje dotyczyły wprowadzenia do obrotu 2 produktów o takiej samej nazwie „Chleb razowy z orkiszem”.      

W pierwszym przypadku Organ stwierdził, iż zastosowana nazwa pieczywa, wprowadza konsumenta w błąd co do jego właściwości, ponieważ mąka orkiszowa w badanym przypadku nie była w przewadze w stosunku do zastosowanych w recepturze mąk. Zgodnie z decyzją Organu, powyższe narusza art. 7 ust. 1 lit. a rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 oraz art. 3 pkt 10 lit. b ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

W drugiej zaś sytuacji, zastosowana nazwa pieczywa „Chleb razowy z orkiszem”, uznana została za nieadekwatną w stosunku do zastosowanych składników, bowiem pieczywo nie zostało wyprodukowane z mąki razowej typ 2000 lecz z mąki pszennej typ 750 i mąki żytniej typ 720. Ponadto w wykazie składników chleba pominięto składniki, takie jak: mąka żytnia, woda i drożdże. Jak stwierdzono w decyzji powyższe naruszało art. 7 ust. 1 lit. a rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 oraz art. 3 pkt 10 lit. b i c ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Centrum Prawa Żywnościowego: www.food-law.pl

Wybierz obszar: Food Fraud

Autor: Centrum Prawa Żywnościowego

Przeczytaj także

Artykuł opublikowany dzięki firmie:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn