Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Francja wprowadza zakaz opakowań z plastiku do owoców i warzyw

Kategoria: Opakowania

Francja wprowadzi zakaz opakowań z tworzyw sztucznych dla prawie wszystkich owoców i warzyw od stycznia 2022 r., aby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, poinformowało 11 października 2021 r. ministerstwo środowiska. Wdrażając ustawę z lutego 2020 r., rząd opublikował listę około 30 owoców i warzyw, które od 1 stycznia będą musiały być sprzedawane bez plastikowych opakowań. Lista obejmuje pory, bakłażany i pomidory, a także jabłka, banany i pomarańcze.

„W naszym codziennym życiu używamy oburzającej ilości plastiku jednorazowego użytku. Ustawa o gospodarce o obiegu zamkniętym ma na celu ograniczenie użycia jednorazowego plastiku i zwiększenie jego zastępowania innymi materiałami lub opakowaniami wielokrotnego użytku i recyklingu” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

37% owoców i warzyw jest sprzedawanych w opakowaniach

Szacuje się, że 37% owoców i warzyw jest sprzedawanych w opakowaniach i oczekuje, że środek ten zapobiegnie marnowaniu ponad miliarda bezużytecznych plastikowych opakowań rocznie.

Prezes francuskiej federacji sprzedawców owoców Francois Roch powiedział, że przejście na tekturę będzie trudne w tak krótkim czasie. „Ponadto sprzedaż produktów luzem jest skomplikowana, ponieważ wielu klientów dotyka owoców, a ludzie nie chcą, aby ich owoce dotykali inni klienci” – powiedziała.

Zakaz pakowania jest częścią wieloletniego programu rządowego mającego na celu stopniowe wycofywanie plastiku

Od 2021 r. Francja zakazała stosowania plastikowych słomek, kubków i sztućców, a także styropianowych pudełek na wynos.

Pokrojone owoce i ograniczona liczba delikatnych owoców i warzyw mogą być na razie sprzedawane w plastikowych opakowaniach, ale zostaną wycofane do końca czerwca 2026 r. Plastikowe opakowania zostaną zakazane do końca czerwca 2023 r. dla pomidorów koktajlowych, fasolki szparagowej i brzoskwiń, a do końca 2024 r. dla endywii, szparagów, grzybów, niektórych sałatek i ziół oraz wiśni. Pod koniec czerwca 2026 maliny, truskawki i inne delikatne jagody muszą być sprzedawane bez plastiku.

Ponadto inne działania ograniczające zużycie opakowań plastikowych

Od 2022 r. przestrzenie publiczne muszą być wyposażone w „źródełka/poidełka” wody pitnej, aby ograniczyć używanie plastikowych butelek; publikacje prasowe i reklamowe muszą być wysyłane bez opakowań plastikowych, podczas gdy restauracje typu fast food nie mogą już oferować darmowych zabawek z tworzyw sztucznych.

Od stycznia 2023 r. Francja zabroni również używania naczyń jednorazowych w restauracjach typu fast-food do posiłków spożywanych na miejscu.

Źródło: https://www.weforum.org/agenda/2021/10/how-france-plans-to-significantly-reduce-its-plastic-waste-from-2022/

Wybierz obszar: Opakowania Owoce i warzywa

Autor: Katarzyna Oleksy

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn