Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Grypa ptaków ponownie w Polsce – jakie konsekwencje dla rynku?

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

2 stycznia 2020 r. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie pierwszego w Polsce w 2019 r. ogniska grypy ptaków (HPAI – Highly Patogenic Avian Inluenza) podtypu H5N8 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 089 indyków. Gospodarstwo to znajduje się w miejscowości Stary Uścimów w województwie lubelskim.

Przypadki w województwie lubelskim i wielkopolskim

Na dzień 13.01.2020 r. w Polsce potwierdzono łącznie 9 ognisk i 1 przypadek grypy ptaków, z czego większość w województwie lubelskim, a tylko jedno ognisko w województwie wielkopolskim. Siedem z dziewięciu ognisk odnotowano w stadach komercyjnych, zaś dwa w stadach przyzagrodowych.

Polska traci status kraju wolnego od grypy

W związku z pojawieniem się wirusa grypy ptaków, Polska utraciła status kraju wolnego od tej choroby. W rezultacie, wprowadzono ograniczenia w eksporcie mięsa i produktów drobiowych m.in. do: RPA, Ukrainy, Białorusi, Singapuru, Korei Południowej, Hongkongu i Armenii. Należy jednak podkreślić, że wprowadzone ograniczenia dotyczą różnych produktów i tylko w przypadku Ukrainy, Singapuru, RPA i Korei Południowej odnoszą się do obszaru całego kraju.

Pozycja Polski na rynku produkcji mięsa drobiowego

Polska, jako największy producent mięsa drobiowego w UE, ponad 74% wolumenu eksportu kieruje na rynek Wspólnoty. W całej UE obowiązuje regionalizacja, co oznacza, że zakaz eksportu dotyczy tylko wybranych obszarów, a nie całego kraju. W 2016 i 2017 r., po wystąpieniu ognisk HPAI u drobiu w Polsce, ograniczenia w wywozie do UE dotyczyły wyłącznie świeżego mięsa drobiowego pozyskanego z drobiu znajdującego się na obszarze zapowietrzonym i jedynie przez okres jednego miesiąca.

Ostatnie przypadki zachorowań na przełomie 2016 i 2017r.

Grypa ptaków ostatni raz wystąpiła w Polsce na przełomie 2016 i 2017 r. Ogółem w Polsce potwierdzono 65 ognisk grypy ptaków w dwunastu województwach. W gospodarstwach, w których potwierdzono grypę ptaków, znajdowało się ponad 1,04 mln sztuk drobiu.

W okresie, w którym Polska nie była krajem wolnym od grypy ptaków (grudzień 2016 - lipiec 2017) nastąpiło wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostowej wolumenu eksportu z 23,1% w okresie XII 2015 - VII2016, do blisko 8,9% w okresie XII 2016 – VII 2017. Ponadto, taka dynamika wzrostu była znacznie poniżej średniej z analogicznego okresu w poprzednich pięciu latach.

Wirus nie wpłynie znacząco na spadek cen skupu kurcząt

Obecnie obserwowane przesłanki wskazują, że wystąpienie pojedynczych przypadków/ognisk grypy ptaków w Polsce nie będzie kluczowym czynnikiem determinującym ceny skupu kurcząt. Analizując sytuację w Polsce w 2016 i 2017 r. oraz w krajach, w których dotychczas wystąpiły przypadki tej choroby, można stwierdzić, że nie miały one przełożenia na istotny spadek cen. Według danych MRiRW w Polsce, w okresie trwania ostatniej grypy ptaków (XII 2016-III 2017) ceny skupu kurcząt brojlerów zmniejszyły się jedynie o 3,5% r/r.

Obecnie potwierdzono wirusa tylko w Polsce i Bułgarii

W 2016 i 2017 r. problem grypy ptaków dotyczył większości krajów UE, natomiast obecnie wirus ten potwierdzono jedynie w przypadku Polski i Bułgarii. Może to oznaczać, że skutki ekonomiczne jego obecności w naszym kraju będą bardziej odczuwalne, niż poprzednio, szczególnie jeśli choroba rozprzestrzeni się na znaczny obszar Polski.

Źródło: agronomist.pl

Wybierz obszar: Mięso i jaja

Autor: BNP Paribas

BNP Paribas

Magdalena Kowalewska
Analityk sektora rolno-spożywczego
Rynek mięsa i jaj

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn