Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

ISHIDA WSPIERA DOSTAWĘ OWOCÓW SUKCESU

Zespół projektowy Ishida Europe opracował, jak się uważa, najszybszą w Europie linię produkcyjną z naważarkami wielogłowicowymi wraz z linią pakującą, dostarczoną w trybie instalacji “pod klucz”. Zastosowano 28 głowicowy model naważarki z najnowszej generacji serii RV, która pozwala na osiąganie wydajności 400 paczek na minutę. System został opracowany i wykonany dla czołowego producenta przekąsek owocowych, firmy Stream Foods.

”Omówiliśmy nasze wymagania z wieloma producentami naważarek wielogłowicowych, gdzie nasza wstępna specyfikacja dotyczyła wydajności 200 paczek na minutę, przy czym Ishida szybko była w stanie zademonstrować możliwość zaoferowania prędkości podwojonej wraz z zachowaniem wysokiego poziomu dokładności,” wyjaśnia Kierownik ds. technicznych, Peter Green.

Wyzwanie

Olbrzymi sukces rynkowy gamy produktów Fruit Bowl (w tłumaczeniu Owocowa Salaterka) z firmy Stream Foods oznaczał, że istniejące naważarki nie były już w stanie nadążyć za popytem, tym samym firma poszukiwała rozwiązania, które by dostarczyło zarówno wymaganą szybkość, jak i dokładność, a także pozwoliło na szybki zwrot poniesionej inwestycji.

Rozwiązanie

28 głowicowa naważarka o symbolu CCW-RV-228 pracuje w tandemie z drugim modelem naważarki 16 głowicowej serii RV. W urządzeniu 28 głowicowym odważane są opakowania pierwotne, o masach od 16g do 30 g wkładu produktowego o nazwie Fruit Bowl, (tj. najlepiej sprzedającej się gamy snaków w postaci płatków owocowych, płatków z powłoką jogurtową, rodzynkami oraz snaków w kształcie owoców). Z kolei urządzenie 16 głowicowe odlicza i rozdziela woreczki w grupy, które są pakowane do opakowań zbiorczych, tzw. multipaków. (“multipacks”) po,: 5, 6, 8, 10, 12 i 20 sztuk, odpowiednio. Taka kombinacja urządzeń odpowiada za dostarczanie 80 multipaków na minutę z zawartością 5 opakowań w każdym.

Fakty i liczby

Zastosowano 28 głowicowy model naważarki z najnowszej generacji serii RV, która pozwala na osiąganie wydajności 400 paczek na minutę.

Z kolei urządzenie 16 głowicowe odlicza i rozdziela woreczki w grupy, które są pakowane do opakowań zbiorczych, tzw. multipaków. Taka kombinacja urządzeń odpowiada za dostarczanie 80 multipaków na minutę.

Przy ponad czterokrotnym wzroście prędkości operacji pakowania, znacznej poprawie uległ również poziom dokładności. “Straty nadważeniowe stanowią tzw. “grzech główny”, to co szczególnie chcieliśmy zredukować, decydując się na nową instalację,” uzasadnia Andy Spall, Dyrektor fabryki Stream

Foods. “Zaledwie pół grama nadwagi w opakowaniu o masie 20g szybko sprowadza się do straty nadważeniowej ogromnej wielkości, tylko w jednym cyklu produkcyjnym. Dzięki rozwiązaniu Ishida, jesteśmy w stanie utrzymać ciągłość dokładności w granicach maleńkiego ułamka grama odstępstwa od targetu wagowego.“

W rozwiązaniu Ishida, oprócz instalacji 2 naważarek wielogłowicowych, wchodzi również dostawa obejmująca przenośniki taśmowe oraz przenośniki unoszące stromo-pochyłe. Dodatkowo załączono, istniejące już w fabryce Stream Foods, wagi kontrolne Ishida DACS-G wraz z dwoma wyspecyfikowanymi systemami torebkującymi. Ponadto Ishida dostarczyła dla wag kontrolnych swój pionierski system o nazwie, IDCS II - Integrated Data Capture System (tj. Zintegrowany system wychwytywania danych) umożliwiający firmie Stream Foods ścisły monitoring procesów produkcyjnych wraz procesem pakowania w celu zapewnienia warunków wczesnego ostrzegania o wszelkich problemach mogących mieć wpływ na ogólną szybkość i efektywność linii.

To była bardzo konstruktywna, dwukierunkowa relacja robocza, która dała gwarancję identyfikacji oraz rozwiązania potencjalnych problemów z wyprzedzeniem.

Straty nadważeniowe stanowią tzw. “grzech główny”, to co szczególnie chcieliśmy zredukować, decydując się na nową instalację.

Od samego początku Ishida i Stream Foods bardzo ściśle współpracowały nad rozwojem projektu. Wstępne testy wkładu produktowego przeprowadzono w Japonii, po których miała miejsce kompletna inspekcja urządzeń, tzw. PDI (pre-delivery inspection) i testowanie linii, operacje te poprzedziły instalację w fabryce Stream Foods w Wisbech. Oznacza to, że proces przebiegł wyjątkowo sprawnie, z dochowaniem wszystkich terminów oraz że, wysokie prędkości produkcyjne linii osiągnięto już od samego początku.

“Ostatecznie, linia ta uczyniła nas znacznie bardziej wydajnymi i dlatego też spodziewamy się szybkiego zwrotu z inwestycji”, podsumowuje Andy.

“Co więcej, oprócz szybkości i dokładności, której potrzebowaliśmy, linia daje nam również elastyczność, pozwalającą na szybką reakcję na zmienne wymagania klientów, jak dla przykładu, promocja specjalna. Pozwala również na innowacyjność w rozwoju naszych produktów. Rzeczywiście, już formaty nowych opakowań są w przygotowaniu.“

Słowa kluczowe:

Autor: Ishida Europe Ltd

Ishida Europe Ltd

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn