Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Jak firma Sante zyskuje dzięki dokładności ważenia?

Kategoria: Biznes, Procesy i Technologie

Technologię ważenia firmy Ishida cechuje najwyższa dokładność, pozwalając wiodącemu producentowi płatków z Polski na uzyskanie doskonałej wydajności wspierając utrzymanie stałej pozycji marki w zakresie bogatej oferty granoli, crunchy, muesli, płatków oraz powiązanych produktów.

Zakład Sante w Sobolewie, nieopodal Warszawy, produkuje ponad 100 ton płatków śniadaniowych dziennie. Firma dysponuje obecnie kilkunastoma naważarkami wielogłowicowymi Ishida, w tym dwoma najnowszymi wiodącymi modelami  CCW-RS-216B,  16to głowicowymi w konfiguracji potrójnej,  mogącymi obsługiwać trzy osobne produkty dozowane do jednego opakowania.

Naważanie wielogłowicowe

Wprowadzenie technologii naważania wielogłowicowego Ishida w miejsce poprzednio stosowanych systemów liniowych dostarczyło firmie Sante szereg korzyści. W nieporównywalny sposób wzrosła dokładność, z ilością odpadu ograniczoną z ok. 5 gramów na opakowanie do ok. 1 grama.  Jednocześnie proces naważania wielogłowicowego zagwarantował bardziej skuteczne zmieszanie różnorodnych składników w każdym produkcie, podczas, gdy metoda liniowa powodowała układanie się poszczególnych składników w osobne warstwy w opakowaniu.

- Równie istotny jest fakt - mówi Paweł Kander - że mieszane naważarki Ishida pozwalają zachować jednorodność przepisu dla każdego rodzaju produktu. Jest to znaczący aspekt naszego sukcesu, gdyż, jako dla lidera rynku, bardzo ważne jest dla nas zagwarantowanie klientom dokładnie takiego produktu, jakiego oczekują. - Wyjaśnia. - Tak wysoki poziom jednorodności minimalizuje ryzyko niezadowolenia klientów.

Co równie istotne, dokładność naważania pomogła firmie Sante ograniczyć koszty, poprzez eliminację odpadów droższych składników, takich jak suszone owoce i czekolada.

Podajniki promieniowe

Wyjątkową funkcją naważarek Ishida używanych w firmie Sante jest ich specjalna konstrukcja przystosowana do podajników promieniowych, które pracują z produktami czekoladowymi. Firma odkryła, że zwyczajna konstrukcja podajnika powoduje nagromadzenie się elementów czekoladowych, w wyniku czego do zasobnika i lejów naważających kierowane są zbyt duże ich ilości. Aby rozwiązać ten problem, inżynierowie Ishida zaprojektowali specjalną konstrukcję w kształcie litery V, która oferuje większą kontrolę nad procesem podawania produktu.  Tłoczone powierzchnie oraz powłoka z Teflonu w częściach naważarek mających styczność z produktem, usprawniają przemieszczanie się czekolady oraz innych lepkich składników poprzez kolejne etapy procesu ważenia.

Produkty jedno- i wieloskładnikowe

Naważarki Ishida obsługują różne ciężary docelowe od 50g do  1kg.  Poszczególne odważone ilości są następnie łączone i transportowane przez lej naważający do różnego rodzaju formatów opakowań, takich jak saszetki, torebki klockowe, torebki z zamknięciem strunowym i opakowania poduszkowe. Prędkości dla wszystkich formatów wynoszą około 55 – 65 opakowań na minutę .  Kolejną zaletą naważarek mieszanych Ishida jest ich możliwość pracy zarówno z produktem jednoskładnikowym jak i z mieszankami dwóch lub trzech składników.

- Co jest niezwykle ważne, jesteśmy w stanie być jak najbardziej elastyczni i spełniać zmieniające się wymagania naszego rynku. - Stwierdza Paweł Kander.

Precyzyjne planowanie produkcji w Sante oznacza przeznaczenie linii dla indywidualnych produktów i długich cykli, co nie wyklucza bardzo szybkiej zmiany formatu dzięki  ustawieniom zapisanym i wywoływanym na panelu sterowania zdalnego każdej naważarki. Naważarki są ponadto łatwe w demontażu w celu czyszczenia, a stacje myjące zlokalizowane są nieopodal urządzeń. 

Zakład pracuje zwykle 24 godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu, a naważarki Ishida gwarantują pełną niezawodność, zapewniając wypełnienie takiego harmonogramu produkcyjnego.

Wagi kontrolne i detektory metali Ishida             

Każda linia produkcyjna zakładu Sante wyposażona jest także w wagi kontrolne Ishida współpracujące z detektorami metali CEIA, w tym w najnowsze modele Ishida DACS-W-030. Wagi kontrolne Ishida skalibrowano tak, by móc uzyskać pożądaną dokładność a wykorzystanie krótkich przenośników podawczych zmniejsza zużycie przestrzeni produkcyjnej. Oprócz precyzyjnego monitorowania wagi kontrolne posiadają także pionierskie narzędzie oprogramowania Ishida IDCS (system rejestracji danych Ishida), zapisujące dane każdego opakowania, które przechodzi przez wagę kontrolną i generujące analizy w czasie rzeczywistym oraz raporty, które mogą posłużyć jako dane dla zapewnienia zgodności.

Obecnie IDCS realizuje ważne zadanie dodatkowej funkcji kontroli jakości, umożliwiając Sante zagwarantowanie swoim klientom, że każde opakowanie niespełniające norm zostało usunięte z procesu pakowania. W przyszłości Sante planuje wdrożyć więcej funkcji oprogramowania IDCS w tym ekrany produkcyjne umożliwiające realizację dodatkowego monitorowania, co pozwoli na polepszenie ogólnej wydajności.

Paweł Kander twierdzi, że naważarki Ishida to urządzenia dobrej jakości a ich dokładność i wydajność pomaga w uzyskaniu szybkiego zwrotu z inwestycji. Podkreśla także silną relację, jaka łączy firmę Sante z polskim agentem Ishida, firmą Fenix Systems, jako równie ważny element ciągłości wyboru przez firmę Sante urządzeń Ishida.

- Pierwszego zakupu dokonuje się w oparciu o specyfikacje techniczne maszyny i jej cenę. - Wyjaśnia. - Jednak potem, równie ważnym czynnikiem do rozważenia staje się poziom serwisu oraz wsparcia ze strony dostawcy. Nasza współpraca z firmą Fenix jest niezwykle owocna; firma gwarantuje nam doskonały serwis oraz wsparcie, które stanowią istotny komponent procesu podejmowania decyzji w sprawie zakupu.

 

Autor: Ishida Europe

Przeczytaj także

Artykuł opublikowany dzięki firmie:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn