Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Jakie zmiany czekają polskich przedsiębiorców w obliczu Brexit? - Abstrakt artykułu

Kategoria: Prawo Żywnościowe

Główne zmiany

Wraz z 1 stycznia 2021 roku zakończył się okres przejściowy i co za tym idzie, cały import z Wielkiej Brytanii do UE podlega formalnościom celnym i musi być zgodny z przepisami strony importującej. W związku z tym kraje unijne, które do tej pory prowadziły stałą wymianę towarów z Wielką Brytanią, w tym Polska, muszą przygotować się na zmiany w zakresie praktycznego przebiegu dostaw oraz w kwestiach formalnych i administracyjnych nałożonych na „kraje trzecie”, do których to od początku roku zalicza się Wielka Brytania. Na granicy pomiędzy UE i Wielka Brytanią zostały wprowadzone kontrole. Przedsiębiorcy zobowiązani są m.in. do dopełnienia odpowiednich formalności celnych, w tym również zarejestrowania się w usłudze Krajowej Administracji Skarbowej „e-Klient” (aby uzyskać numer EORI), składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz regulowania należności celnych i podatkowych. 

Pełna wersja artykułu dostępna jest wyłącznie w Strefie Managera pod adresem: 

STREFA MANAGERA: JAKIE ZMIANY CZEKAJĄ POLSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW W OBLICZU BREXIT?

 W Strefie Managera dodatkowo znajdziesz:

 • Raporty Food Risk
 • Opracowania Prawne naszych Ekspertów
 • Tablicę Managera Food Fraud i Food Risk
 • Zestawienia dostawców dla przemysłu spożywczego
 • A wkrótce dedykowane webinaria, szkolenia, warsztaty – śledź nowe elementy wpisując w pole szukaj Strefa Managera

>> Więcej o STREFIE MANAGERA <<

Zadzwoń +48 501 370 590 lub napisz strefamanagera@foodfakty.pl

Wybierz obszar: Nowości rynkowe Prawo żywnościowe

Autor: Agnieszka Sztoldman i Kalina Skwiecińska

Przeczytaj także

 • 25.02.2021

  Ograniczenia w handlu żywnością w UE ze względu na ochronę życia i zdrowia - Abstrakt artykułu

  Jednym z podstawowych celów Unii Europejskiej jest zapewnienie prawidłowego działania jednolitego rynku m.in. poprzez utrzymywanie na terenie całej Unii Europejskiej tzw. czterech swobód, w tym swobodnego przepływu towarów. Zapewnienie swobodnego przepływu żywności stanowi ważny aspekt rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Jednakże, z uwagi m.in. na ważny interes publiczny jakim jest życie i zdrowie człowieka, istnieje możliwość ograniczenia tych swobód.

  Czytaj więcej
 • 26.10.2020

  Przedsiębiorco chroń znaki towarowe w Chinach! - Abstrakt artykułu

  Niezgodne z prawem przywłaszczanie sobie praw własności intelektualnej przez podmioty chińskie jest wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców, z tego też powodu wiele wschodzących polskich marek nie decyduje się na wprowadzenie swojej działalności na rynek chiński. Nie jest też dla polskich przedsiębiorców jasne, jak poruszać się po zasadach ochrony znaków towarowych w Chinach.

  Czytaj więcej
 • 22.10.2020

  Handel z Wielką Brytanią po Brexit - Abstrakt artykułu

  Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej spowodowało nową sytuację prawną związaną z handlem. Jednym z kluczowych założeń powstania Unii Europejskiej było umożliwienie Państwom Członkowskim swobodnej, niezakłóconej wymiany handlowej, jednakże w obliczu Brexitu swobodny przepływ towarów między Wielką Brytanią, a Unią Europejską stanął pod znakiem zapytania. W związku z tym należało podjąć stosowne działania zmierzające do usankcjonowania nowych warunków handlu między Wielką Brytanią a krajami unijnymi. 

  Czytaj więcej

Artykuł opublikowany dzięki firmie:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn