Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Komentarz do zmian w prawie - czerwiec 2021

Kategoria: Prawo Żywnościowe, Strefa Managera

LEX Scan ma już rok! 

Od pierwszego wydania LEX Scan w lipcu 2020 r., minął już rok, a my w tym czasie opracowaliśmy dla Państwa blisko tysiąc aktów prawnych, których liczba sięgnęła dokładnie 984. W czerwcu liczba zmian sięgnęła 82, z czego 13 dotyczyło polskiego porządku prawnego, a 69 unijnego. 

W polskim porządku prawnym na uwagę zasługuje ogłoszenie jednolitego tekstu ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce. Ustawa określa warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej, czasowe oferowanie lub świadczenie usług przez osoby zagraniczne będące przedsiębiorcami oraz określa zasady tworzenia przez osoby zagraniczne będące przedsiębiorcami oddziałów i przedstawicielstw w Polsce. 

Zmieniono także warunki zgłaszania zmian we wniosku o wpłatę pomocy finansowej na zalesianie oraz warunki zgłaszania zmian we wniosku o przyznanie płatności ekologicznej. Obecnie dokonuje się tego w terminie określonym do dokonywania zgłoszeń zmian we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. 

W prawie unijnym, jak co miesiąc, wyznaczono nowe obszary dotknięte chorobami zwierzęcymi. W Polsce w maju 2021 r. było to kilka ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń w powiatach kaliskim i gryfińskim oraz jedno ognisko w powiecie żagańskim, a w przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków nowe ogniska pojawiły się u drobiu i ptaków żyjących w niewoli w Czechach, Niemczech, Polsce i Rumuni. W Polsce ogniska pojawiły się w gospodarstwach, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli, w województwach mazowieckim, warmińsko-mazurskim i lubelskim.

Ważnym wydarzeniem było również opublikowanie wytycznych w zakresie stosowania przepisów dyrektywy plastikowej, gdzie m.in. doprecyzowano niektóre definicje i pojęcia budzące szczególne wątpliwości interpretacyjne takie jak np. polimer, plastik czy produkt jednorazowy; określono specyficzne kryteria dla konkretnych grup produktów takich jak np. pojemniki na żywność; opakowania oraz materiały przeznaczone do pakowania; sztućce, talerze, słomki oraz mieszadełka, jak również wskazano relację zachodzącą pomiędzy poszczególnymi aktami prawnymi, mającymi szczególne znaczenie dla stosowania przepisów tejże dyrektywy

W kontekście rosnącego zainteresowania konsumentów trendami wegańskimi czy ograniczeniem spożycia mięsa ze względu na wpływ jaki wywiera na środowisko produkcja zwierzęca, nie bez znaczenia pozostaje włączenie do unijnego wykazu nowej żywności suszonych larw chrząszcza  Tenebrio molitor, znanego także jako mącznik młynarek. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż jest to pierwszy przypadek, kiedy UE zatwierdziła owady jako żywność. Mącznik młynarek może być stosowany w takich produktach jak np. herbatniki, produkty białkowe, dania na bazie roślin strączkowych oraz produkty na bazie makaronu. 

Na zakończenie warto wspomnieć o rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie zakazu chowu klatkowego, która następnie została poparta przez Komisję Europejską. Wprawdzie nie ma ona jeszcze charakteru aktu prawnego, ale w konsekwencji jej uchwalenia, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się projektów aktów prawnych zmierzających do transformacji ferm przemysłowych w celu dostosowania ich do wymogów chowu bezklatkowego. Nowe prawodawstwo jest efektem inicjatywy ustawodawczej, pod którą podpisało się blisko 1.5 mln Europejczyków z 18 państw członkowskich. 

Podcast dostępny jest także na największych platformach streamingowych takich jak np. Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcast. Zapraszamy do śledzenia i obserwowania naszego kanału! Wszystkie niezbędne linki znajdziesz poniżej.

Spotify: link

Apple Podcasts: link

Google Podcasts: link

Pocket Casts: link

Anchor: link

Potrzebujesz więcej szczegółów? Zapoznaj się z PEŁNYM przeglądem zmian w prawie żywnościowym, gdzie każda nowelizacja opatrzona została krótkim komentarzem oraz linkiem do zmienionego aktu prawnego, co znacząco ułatwia poruszania się między poszczególnymi przepisami.

Raport LEX Scan dostępny jest pod adresem: https://foodfakty.pl/pelna-wersja-przeglad-zmian-w-przepisach-prawa-zywnosciowego-czerwiec-2021 

Darmowa wersja pliku: https://foodfakty.pl/przeglad-zmian-w-przepisach-prawa-zywnosciowego-czerwiec-2021 

Wybierz obszar: Podcasty Prawo żywnościowe Strefa Managera

Autor: Magdalena Wolska

Magdalena Wolska

Prawnik, ekonomista. Ekspert prawa żywnościowego i lider projektu FoodFakty LEX Scan. Doktorant w Zakładzie Prawa Rolnego i Żywnościowego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Warszawie. Przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą rolnictwa ekologicznego. Autorka artykułów naukowych z zakresu prawa żywnościowego.
Kontakt: magdalena.wolska@foodfakty.pl
tel. 660 146 148
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mwolskaeko/

Przeczytaj także

Artykuł opublikowany dzięki firmie:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn