Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Owady jako żywność – szarańcza z pozytywną opinią Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności, Biznes, Prawo Żywnościowe

2 lipca bieżącego roku została opublikowana pozytywna opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w zakresie bezpieczeństwa spożycia szarańczy wędrownej (Locusta migratoria). To kolejny po mączniku młynarku (Tenebrio molitor) owad z pozytywną opinią EFSA.

  • Mrożone i suszone preparaty z szarańczy wędrownej (Locusta migratoria) uzyskały pozytywną opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w zakresie bezpieczeństwa spożycia. Już wkrótce szarańcza wędrowna może być dostępna dla ogółu populacji jako mrożona, suszona i mielona przekąska oraz jako składnik innych produktów spożywczych (proponuje się by przy maksymalnym poziomie stosowania wynoszącym 80 g/100 g była stosowana jako składnik m.in. zup, kiełbas, dań na bazie warzyw, mrożonych jogurtów).
  • Terminem „szarańcza wędrowna” objęto dorosłe osobniki owada z gatunku Locusta migratoria. Badano bezpieczeństwo spożycia jej trzech postaci: i) mrożonej bez nóg i skrzydeł; ii) suszonej bez nóg i skrzydeł; iii) mielonej z nogami i skrzydłami. Zauważono, że głównymi składnikami tego owada są białko, tłuszcz i chityna (w suszonej formie) oraz woda, białko, tłuszcz i chityna (w mrożonej formie). Locusta migratoria okazuje się bogatym źródłem białka, mogącym być dobrą alternatywą dla białka zwierzęcego.
  • W swojej opinii Urząd zauważył, że biorąc pod uwagę skład i proponowane warunki stosowania owada jego spożycie nie jest niekorzystne pod względem żywieniowym. Wymaga jednak podkreślenia, że szarańcza wędrowna może wywołać pierwotne uczulenie na białka L. migratoria oraz reakcje alergiczne u osób z alergią na skorupiaki, roztocza i mięczaki. 
  • Wydanie opinii przez EFSA to element procedury zatwierdzenia produktu jako nowej żywności (novel food) określonej w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 z dnia 25 listopada 2015 r. Na podstawie opinii EFSA Komisja Europejska wyda odpowiednie rozporządzenie. Jeżeli rozporządzenie Komisji zatwierdzi szarańczę wędrowną jako nową żywność owad ten zostanie wpisany do tzw. katalogu novel food i będzie mógł zostać wprowadzony na rynek do spożycia przez ludzi, a Europejczycy poznają smak kolejnej owadziej przekąski.

 

Wybierz obszar: Bezpieczeństwo żywności Nowości rynkowe Prawo żywnościowe

Autor: Centrum Prawa Żywnościowego

Przeczytaj także

Artykuł opublikowany dzięki firmie:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn