Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Santander AGROskop Wrzesień: Uprawy polowe

Kategoria: Biznes

Rewizja plonowania upraw jarych w Europie

We wrześniowym biuletynie unijna agencja MARS zrewidowała w dół oczekiwania dotyczące plonowania upraw jarych w Europie. Jest to głównie wynik negatywnego wpływu deficytu opadów i wysokich temperatur na południu Europy. Niekorzystne warunki atmosferyczne wpłynęły na potencjał upraw w znacznej części Włoch, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii, Grecji a także południowej Turcji. W porównaniu do sierpniowej prognozy zmniejszono oczekiwania plonowania dla jarego jęczmienia, kukurydzy na ziarno, ziemniaków, buraków cukrowych, słonecznika i soi.

MARS podwyższył prognozy plonów w zachodniej i środkowej Europie. W raporcie podkreślono pozytywną oceną dla kukurydzy na ziarno we Francji, w Niemczech oraz Polsce. Co ważne, nowa zredukowana ocena dla Europy zakłada utrzymanie poziomów plonowania powyżej średniej pięcioletniej.

We wrześniowej ocenie podwyższono z kolei prognozy dla kukurydzy na zielonkę – o 1,3% w relacji do poprzedniego raportu. To oznacza plony o 8% wyższe od średniej z pięciu lat.

Na rynku europejskim oraz krajowym, na wysokim poziomie utrzymują się ceny ziarna kukurydzy. Jak wynika z danych DG Agri, w pierwszej połowie września ziarno francuskie (Bordeaux) było droższe o 34% w relacji rocznej. Kukurydza w basenie Morza Czarnego kosztowała o 45% więcej niż przed rokiem. Z kolei na rynku krajowym średnia cena kukurydzy (z poprzednich zbiorów) wyniosła 1 077 zł/t, co oznacza wzrost o 23% r/r.

Wybierz obszar: Owoce i warzywa Przemysł piekarski

Autor: Santander Bank Polska

Przeczytaj także

 • 03.08.2021

  Santander AGROskop Czerwiec: Owoce i warzywa

  Słaby początek roku w eksporcie koncentratu soku jabłkowego, który odpowiada za ok. 1/3 eksportu przetworów owocowych. W ciągu pierwszych czterech miesięcy br. na rynki zagraniczne trafiło niespełna 50 tys. t zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ), tj . o 36% mniej niż w analogicznej części roku 2020.

  Czytaj więcej
 • 02.08.2021

  Santander AGROskop Czerwiec: Mleko

  Po słabym styczniu, w kolejnym miesiącach nastąpiło ożywienie w sprzedaży zagranicznej produktów przetwórstwa mleka. W marcu oraz w kwietniu wolumen eksportu był wyższy o 11% w relacji rocznej. W całym okresie I-IV wolumen eksportu wzrósł o 7% r/r. Pod względem wartości sprzedaż zwiększyła się o 5%.

  Czytaj więcej
 • 09.07.2021

  Santander AGROskop Czerwiec: Uprawy polowe

  Na wysokim poziomie utrzymuje się wywóz zbóż. Od początku roku do końca kwietnia wolumen eksportu zbóż z Polski wyniósł 3,4 mln t i był wyższy o 2% od wysokiego poziomu z analogicznego okresu roku ubiegłego. Wartość sprzedaży zagranicznej wzrosła o...

  Czytaj więcej

Artykuł opublikowany dzięki firmie:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn