Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Zmiana rozporządzenia nr 2019/787 w zakresie stosowania odniesień w znakowaniu napojów spirytusowych

Kategoria: Prawo Żywnościowe

Komisja Europejska nie ma zamiaru zaprzestać prac legislacyjnych w zakresie zmian nowego rozporządzenia nr 2019/787. Tym razem mają zostać zmienione reguły stosowania odniesień w kierunku rozszerzenia możliwości ich użycia. 

  • Nowe rozporządzenie nr 2019/787 weszło w życie 25 maja br., a Komisja Europejska już przedstawiła kolejny projekt jego nowelizacji. Tym razem samą zostać zmienione przepisy dotyczące stosowania odniesień, czyli nawiązań do nazw prawnych napojów spirytusowych na produktach, które nie spełniają definicji tych nazw prawnych.
  • Komisja stwierdziła, że w przypadku niektórych napojów spirytusowych odnoszenie się do nazw innych napojów spirytusowych jest tradycyjną praktyką, jeżeli stanowią one jedyną podstawę alkoholową do dalszego przetwarzania lub były leżakowane albo przechowywane w beczkach, które wcześniej zawierały inny napój spirytusowy. 
  • Okazało się, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia nr 2019/787 deklarowanie takiej tradycyjnej praktyki jest niemożliwe, dlatego w celu jej zachowania, wprowadzone zostaną nowe, szczegółowe zasady stosowania odniesień na produktach innych niż likiery.
  • Zmiany mają wejść w życie w ciągu 3 dni od przyjęcia rozporządzenia, ale niespełniające nowych wymogów produkty – wyprodukowane przed 31 grudnia 2022 r. – będzie można nadal wprowadzać do obrotu aż do wyczerpania zapasów.

Wybierz obszar: Prawo żywnościowe Przemysł napojowy

Autor: Centrum Prawa Żywnościowego

Przeczytaj także

Artykuł opublikowany dzięki firmie:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn